Napsali o nás… i nám

31. ledna zhlédli studenti a studentky 3. ročníku divadelní představení Alma Rosé v inspirativním prostoru Werichovy vily. Po představení následovala diskuze, ve které studenti vyjádřili své zaujetí příběhem, jeho zpracováním a skvělou scénografií. Diskuze se zúčastnila představitelka hlavní role Sarah Haváčová produkční hry Eva Kaiserová a Daniel Herman. Za toto setkání s vyjímečnou uměleckou interpretací silného životního příběhu vynikající houslistky židovského původy Almy Rosé a osobnostmi z kulturního světa jsme velmi vděční.

Pedagogové Evangelické akademie, Hrusická 2537/7, 14100 Praha 4

———

Dobrý den, vážená paní Kaiserová,

děkujeme Vám za jedinečný, nezapomenutelný zážitek. Rádi bychom Vám zprostředkovali názory našich žáků/žákyň 8. třídy:

 “ Bylo to sice depresivní, ale moc hezké. Příběh byl velice zajímavý a svým způsobem napínavý.“ “ Důležitá byla hudba, perfektně zakomponovaná.“

 “ Vyvolávalo to ve mě smutek a dost otázek, na které asi nejsou snadné odpovědiˇ.“ 

“ Bylo to smutné, ale když si to představím, že to bylo doopravdy, tak to bylo ještě smutnější. Chtěla bych na to jít ještě jednou, ale s rodiči.“

 “ Doufám, že to otevře některým spolužákům oči a přestanou si z toho dělat legraci.“ “ Nejlepší na tom byl hudební doprovod, bez toho by to tak nepůsobilo. Člověk se do toho s tou hudbou víc vžil.“

 “ Začalo mě to všechno víc zajímat.“ “ Měl jsem kvůli hudbě pocit, jako že tam jsem.“

 “ Mělo to úplně jinou atmosféru než normální divadlo. Herečka úplně nádherně ztvárnila postavu. Tělo naplněné všemi emocemi.“ “ Je zajímavé, jak rychle Alma dokáže přepnout emoce, nikdy jsem něco takového neviděla.“

 “ Zajímám se o historii, pro mě to byla další ukázka toho, jak nepřátelský je svět k Židům. Přijde mi dobré, že lidi, kteří přežili nacismus a komunismus vyprávějí nám, mladým lidem, jaký měli život a jaké to je žít v tak těžké hudbě. Také mi přijde, že se hudba hodně hodila k příběhu.“Nesmírně nás překvapila schopnost vhledu u všech dětí, myslíme, že je to způsobeno neobyčejnou kvalitou představení. Veliký dík!

Se srdečným pozdravem a přáním mnoha spokojených diváků RNDr. Hana Pokorná.

Bratrská škola církevní ZŠ, zástupkyně ředitele, třídní učitelka 7. a 8. třídy

———–

Žáci byli představením velice zasaženi, a to navzdory tomu, že téma  pro ně není neznámé.

Zaujala je forma dokumentárního dramatu – herečce se podařilo navázat s díváky kontakt, vnímali její proměny, odpovídali na dotazy, které jim kladla. A k mému překvapení velmi pozitivně hodnotili hudbu. Někteří ji dokonce nazvali „postavou“.Oceňovali jednoduché kostýmy, které pomáhaly porozumění.Pokud bych měla opustit formální jazyk: představení zaujalo i děti, u kterých jsem si byla jistá, že je to nemůže bavit, protože těžko udrží pozornost. Líbila se jim i forma představení (např. to, jak se pracovalo se Sářiným líčením). Na dotazy nejvíce odpovídal chlapec, který se ve škole velmi málo zapojuje.

Rádi by přišli i na následující navazující besedu s paní Vidlákovou. Vlastně ani tam jim nevadila a přišla jim zajímavá. Nervózní jsem byla hlavně já, protože jsme zrovna totéž brali v dějepise, a já jim paní Vidlákovou představila jako pamětnici.Každopodádně moc děkuji a rádi přijdeme znovu.

Hezký den.

Irena Poláková, Lauderova škola

——————

M. Urbanek: Alma Rosé, divadelní představení nejen pro školní mládež

                             (Produkce Jonathan Livingston , s.r.o.)

Komorní drama M. Urbanka  ,,Alma Rosé“ jsem měla možnost vidět dvakrát v  různých prostředích – 19. září 2023 ve Werichově vile v Praze 1 a 7. listopadu 2023 ve školním divadle Gymnázia Nad Alejí v Praze 6.  Atmosféru jsem vnímala pokaždé jinak – v září, jsem se setkala se zajímavým představením k tématu holocaust, kterým je možné doplnit výuku, v listopadu, po událostech 7. října 2023, jsem je sledovala z větší blízkosti a pozorněji.

V obou případech na mě představení zapůsobilo velmi silně, protože samotný životní příběh nadané vídeňské houslistky Almy Rosé, odehrávající se před 2. světovou válkou, byl na počátku plný radosti, slávy a štěstí, se před očima diváka změní s nástupem holocaustu v ponížení a trápení krásné bytosti, jakou Alma byla. Smrt v koncentračním táboře ukončila její bezvýchodnou situaci, ve které ji při životě a lidskosti pomáhala udržet její věrná hudba.

Hudba a působivý herecký projev jsou to, co vtáhne diváka do děje, takže po zhlédnutí je sice smutný, ale zároveň plný obdivu k síle, statečnosti, emancipovanosti a kráse Almy Rosé.

Po divadelní hře navazovala vždy i beseda k tématu – v prvém případě s představitelkou Almy paní Sarah Haváčovou a panem Danielem Hermanem, příbuzným Almy Rosé, ve druhém případě s paní Michaelou Vidlákovou, paní, která jako dítě přežila holocaust. Besedy vždy doplnily a oživily představení.

Ptala jsem se studentů 14 – 15letých, jak na ně program zapůsobil – odpověděli mi, že se jim hra líbila, oceňovali nejen výborný herecký výkon Sarah Haváčové, ale i jeho spojení s hudebním doprovodem, dozvěděli se díky besedě hodně nových informací z běžného života obyvatel, nyní že dokážou lépe pochopit dobu a chování lidí v tak těžké době, jakou byla 2. světová válka a holocaust.

Pochvala od dnešní mládeže, o které se říká, že je znuděná, často velmi roztěkaná a plná různých zájmů, mi připadá jako velká odměna pro všechny zúčastněné.

Lada Boháčová, Gymnázium Nad Alejí

—————-

ALMA ROSÉ – NEZAPOMENUTELNÁ   

 Emocionálně silné monodrama Alma Rosé, jež ztvárnila herečka Sarah Haváčová ve Werichově vile a které jsme se třídou měli možnost zhlédnout, nám připadalo naprosto výjimečné.

     Výbornou práci odvedlo úchvatné Dámské smyčcové kvarteto, jehož hudba dodává představení patřičnou atmosféru a skvěle podtrhává význam hudby v osobním i veřejném životě fenomenální houslistky.

      Bránu do tehdejší doby pro nás představovaly promítané dobové fotografie a historií inspirované kostýmy jednoduše vyjadřující kontrast života Almy Rosé před válkou a během ní.

     Příběh takto nesmírně odvážné ženy si zaslouží být vyprávěn a tato dojemná inscenace naplňuje její odkaz naprosto úžasným způsobem. 

Studenti kvinty Gymnázia Ústavní, Praha 8

Milá paní Strusková, 

chci Vám poděkovat za včerejší zážitek. Představení Alma Rosé je po všech směrech naprosto dokonalé. Pro mě se představením uzavřel pomyslný kruh. Knihu Dívčí orchestr jsem četla ve 14 letech, od té doby jsem nahrála na 200 rozhovorů s přeživšími, vystudovala historii a několikrát koncentrační tábory navštívila nejprve se samotnými bývalými vězni, pak sama jako organizátorka vzpomínkových cest se skupinami studentů. 

Přiznám se, že jsem díky svému zaměření, a hlavně opravdu dlouhodobému zájmu už trochu imunní. Máloco mě dokáže dojmout, mnoho pokusů o zpracování těžkých témat na mě působí spíš trapně a strojeně. Vy jste mi představením Alma Rosé ukázala, že to jde. Od začátku do konce má dílo spád, nádherná hudba mi vlastně zní v uších ještě teď a naprosto dokonalá Sarah Haváčová hraje Almu skutečně přesvědčivě. Je perfektní! I přes smutné téma mohu napsat, že jsem si včerejší večer moc užila. Nemohu se dočkat, až představení uvidím znovu společně s kladenským publikem. 

Mějte se krásně a těším se na spolupráci. 

Mgr. et Mgr. Gabriela Havlůjová

Oddělení kancelář primátora

Magistrát města Kladna

nám. Starosty Pavla 44, 272 52 Kladno

E-mail: gabriela.havlujova@mestokladno.cz

www.mestokladno.cz

—————-

Představení Alma Rosé a diskuse s terezínskou pamětnicí, probudily v žácích naší základní školy i v žácích waldorfského lycea, hluboký zájem a pozornost. V nejedněch očích se zračilo dojetí. 

Je nesmírně důležité, udržovat povědomí o tom, kam až společnost může dospět, když dostane prostor totalitní režim. Obzvláště u mladé generace, která ho sama nezažila. Věřím, že takto vysoce umělecký a autentický prožitek, který jsme měly to štěstí s našimi žáky zažít a který vytvořil neopakovatelnou atmosféru sdílení, může mít ještě v budoucnu významný vliv na vnímání a životy těchto mladých diváků. 

S pozdravem,

Pavlína Kopalová, ZŠ Dědina

https://plus.rozhlas.cz/herectvi-je-uz-cast-me-osobnosti-a-ja-ho-miluji-priznava-herecka-havacova-8904858

Monodrama Alma Rosé – divadlo a vážná hudba v jednom

  • Vydáno 4. května 2022 12:00,

Opava,  Katka Geryková

Zajímavé představení shlédli návštěvníci cyklu abonentních koncertů vážné hudby. Monodrama Alma Rosé o houslové virtuosce je doslova hereckým koncertem Sarah Haváčové za doprovodu Dámského smyčcového kvarteta

Alma Rosé pocházela ze slavné vídeňské hudební rodiny: její otec byl vynikající houslista, její strýc byl sám skladatel Gustav Mahler. A tak bylo jasné, kudy se její život bude ubírat. Od dětství hrála na housle. Později vystupovala se svým otcem.

Alma Rosé nebyla jen slavnou houslistkou. Ve Vídni vedla také populární dívčí orchestr. Její kariéru ale přerušil nástup nacismu v Evropě. Kvůli svým židovským kořenům prchá do Holandska. Ale ani tam není časem bezpečno. Když se chce dostat na falešný pas do Švýcarska, je zadržena a deportována do koncentračního tábora. V Osvětimi se stane dirigentkou vězeňské ženské kapely.

Olga Strusková, režisérka: „Šlo nám o to ukázat proměnu charakteru hlavní hrdinky vlivem prostředí, okolností a vlivem všeho toho zla.“

Orchestr musel hrát naprosto precizně a přesně. A to nejen na vlakovém nástupišti při příjezdu nového transportu, ale také na dýcháncích vězeňských dozorců. Alma přísně trestala každou chybu. Ale díky skvělé hře měly ženy šanci přežít.

Olga Strusková, režisérka: „Ony prostě bojovaly tou hrou o život. Věděly, že když se znelíbí kápům, tak je pošlou všechny do plynu.“

Sarah Haváčová, herečka: „Já ji vnímám jako statečnou, odvážnou, v mých očích hrdinku. Protože se jí podařilo zachránit mnoho ženských životů.“

Hudba hraje v představení zcela zásadní roli. V podání Dámského smyčcového kvarteta uslyšíte skladby takových velikánů, jako je Josef Dvořák, Franz Schubert nebo Johannes Brahms.

Hana Dostálová Roušarová, housle, Dámské smyčcové kvarteto: „Snažili jsme se o to, aby byl účinek hudby co nejsilnější. Chtěli jsme se, aby korespondovala s dějem.“

V osvětimském táboře přežila Alma Rosé rok. Ve věku 37 let zemřela.

Polský autor monodramatu, Mariusz Urbanek, vystavěl děj na skutečných událostech. Videoprojekce dobových fotografií pak podtrhuje autentičnost příběhu.